STANOWISKO DEPARTAMENTU PRAWA PRACY MR,PiPS

Z DNIA 4 MARCA 2016 R.

W SPRAWIE SPOSOBU UDZIELANIA ZWOLNIENIA Z OBOWIĄZKU ŚWIADCZENIA PRACY ORAZ KILKU UMÓW NA OKRES PRÓBNY

 

Zgodnie z art. 362 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1220), która wejdzie w życie z dniem 22 lutego br., w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. W opinii Departamentu Prawa Pracy w MRPiPS z przepisu tego wynika, że pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę od dowolnego dnia po dokonaniu wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron umowy i zwolnienie to musi następnie obejmować okres do rozwiązania umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia umowy. Zdaniem Departamentu nie ma przeszkód prawnych, aby w pierwszym dniu tego zwolnienia pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w trakcie tego dnia, tj. w taki sposób, aby zwolnienie to obejmowało np. ostatnie 4 godziny jego zaplanowanej pracy na ten dzień.

 

Ponadto zgodnie z art. 25 § 3 Kodeksu pracy, w brzmieniu nadanym ww. ustawą, ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe:

1)      jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;

2)      po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania  lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy (w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny).

Powołany przepis art. 25 § 3 pkt 1 Kodeksu pracy nie wprowadza ograniczeń co do liczby umów o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem pod warunkiem, że każda z tych umów dotyczy innego rodzaju pracy.  

 

Departament podkreśla, że jego poglądy nie są wiążące dla pracowników, pracodawców, Państwowej Inspekcji Pracy ani sądów pracy. Organem uprawnionym do oceny prawidłowości stosowania przepisów prawa pracy przez pracodawców jest Państwowa Inspekcja Pracy, a spory ze stosunku pracy rozstrzygają sądy pracy.

 

(UiPP Nr 7 (409) z 01.04.2016 r.)